admin |
Wysłany: Nie 20:22, 12 Lut 2006 Temat postu: Lekcja nr 4: Pojawienie się złotego znicza |
|
Ten pojawił się dopiero w XIII wieku, a doszło do tego w dość dziwny sposób.
Od początku XII w. ulubioną rozrywką czarodziejów i czarownic było polowanie na znikacza. Złoty znikacz jest dziś gatunkiem chronionym, ale w owych czasach występował powszechnie w całej północnej Europie, choć mugole rzadko go widywali ze względu na jego dużą szybkość i zdolność ukrywania się.
Małe rozmiary znikacza, w połączeniu jego wyjątkową zwinnością w powietrzu i umiejętnością wyprowadzania w pole drapieżników, sprawiły, że był bardzo trudnym łupem. Ten, kto złowił znikacza, zyskiwał powszechną sławę.
Znikacz często ulegał zgnieceniu w dłoniach rządnego sławy łowcy. Można więc stwierdzić, że polowanie na znikacze było sportem wysoce nagannym. Każdy przyzwoity człowiek musi kategorycznie potępić uśmiercanie tych nieszkodliwych ptaków dla samej rozrywki. Co więcej, polowania odbywały się zazwyczaj w biały dzień, czyli ryzykowano ujawnienie naszego świata przed mugolami.
Dlaczego mówimy o znikaczu? Otóż drogi polowań na znikacze z quidditchem zbiegają się w 1269 roku, podczas gry, w której udział brał sam przewodniczący ówczesnej Rady Czarodziejów – Barberus Bragge. Bragge przyniósłna mecz klatkę ze znikaczem i oznajmił graczom, że ten, kto złapie ptaszka w trakcie gry dostanie nagrodę w wysokości 150 galeonów (Odpowiada to dzisiaj kwocie miliona galeonów). Oczywiście wszyscy puścili się w pogoń za ptaszkiem zapominając o grze. Życie biednemu ptaszkowi uratowała czarownica będąca na widowni, rzucając na niego zaklęcie przywołujące. Po wydostaniu się z tłumu wypuściła go na wolność. Pomysł Bragge’a zmienił na zawsze charakter Quidditcha. Wkrótce podczas każdej gry zaczęto wypuszczać z klatek znikacie i jeden gracz w drużynie zwany wówczas ………………. miał za zadanie wyłącznie schwytanie znikacza. Złapanie (czyli śmierć ptaszka) kończyła mecz, a wygrana drużyna dostawała 150 punktów ponieważ ……………………… (jak myślisz dlaczego?).
W połowie następnego stulecia złotych znikaczy było tak mało, że Rada Czarodziejów, której przewodniczyła wówczas …………. ustanowiła ten gatunek gatunkiem chronionym, zabraniając zabijania ich jak i wykorzystywania w Quidditchu. Wtedy zaczęto poszukiwać czegoś, co zastąpiłoby znikacza podczas meczów.
Wynalezienie znicza przypisuje się ……… ………… z …………….. ………… Podczas gdy drużyny z innych części kraju próbowały znaleźć innego ptaka, który by zastąpił znikacza, …………. (nazwisko twórcy znicza), wytrawny zaklinacz metali, postawił sobie za cel stworzenie piłki naśladującej zachowanie i cechy znikacza. I udało mu się to. Piłka ta została nazwana złotym zniczem. Piłeczka jest wielkości orzecha …………. (jakiego) i waży dokładnie tyle co znikasz. Jego srebrne skrzydełka poruszają się ruchem ………….. (jakim), jak skrzydła znikacza, co pozwala na błyskawiczną zmianę kierunku lotu z szybkością i precyzją żywego prototypu. Został jednak tak zaczarowany, żeby pozostawał tylko w obrębie pola gry.
Zadanie domowe: Uzupełnij luki w tekście. Słowa po przecinkach (jeśli wyślesz cały tekst tyle że z uzupełnionymi słowami nie zostanie on wcale sprawdzony) wyślij na adres e-mail: a-snape@o2.pl opatrzając je swoimi danymi: imienie, nazwiskiem, domem oraz numerem z listy
Za każde prawidłow usupełnienie do zdobycia jest 1 punkt! Czyli w sumie jest ich aż 10 punktów! |
|