admin |
Wysłany: Śro 21:01, 29 Mar 2006 Temat postu: Lekcja nr 5: : Zmiany w Quidditchu od XIV wieku |
|
Boisko
Czternastowieczne owalne pole quidditcha miało długość 500 stóp i szerokość 180 z małym kołem środkowym (ok. 2 stopy średnicy). Stawał w nim sędzia z 4 piłkami w otoczeniu 14 graczy obu drużyn. W chwili, gdy uwalniano piłki, gracze wzbijali się w powietrze. Bramkami były wciąż wielkie kosze na tyczkach.
W 1620 widzimy już pola bramkowe. Kosze są znacznie mniejsze i wyższe niż w XIV wieku.
Od 1883 r. zaprzestano używania koszy, zamieniając je na obręcze, tak, jakie znamy dzisiaj. Powodem były różne rozmiary koszy. Kosze jednej z drużyn były tak małe, że trudno było przecisnąć przez nie śliwkę, a bramki przeciwników były wielkie jak pieczary. Ustalono rozmiar obręczy, ponieważ żadna z drużyn nie chciała rozstać się ze swoimi koszami. Boisko nie zmieniło się od tamtych czasów.
Piłki
Kafel
Jak już wiemy z działu Querdditch Marsh kafel był sporządzony ze skóry. Początkowo była to zwykła, niezaczarowana piłka skórzana, szyta, często z rzemiennym uchwytem, bo trzeba było ją rzucać i łapać jedną ręką. Niektóre dawne kafle mają dziury na palce. Jednak w 1875 roku odkryto zaklęcie uchwytu, pętle i dziury stały nie zbędne, skoro zaczarowana już piłka sama przylegała do dłoni ścigającego. Współczesny kafel ma 12 cali średnicy i jest piłką bezszwową. Barwę czerwoną otrzymał pierwszy raz zimą 1711 po meczu rozegranym w gęstej ulewie, gdy trudno było znaleźć go w błocie boiska. Ścigających irytowała też konieczność ciągłego nurkowania ku ziemi , by odzyskać kafla, którego nie zdołali schwytać w powietrzu. W krótce po nadaniu mu czerwonej barwy zaczarowano kafla tak, by spadał na ziemię powoli, jak przez wodę, co pozwalało ścigającym chwytać go w powietrzu. Taki kafel jest używany do dziś.
Tłuczki
Pierwszymi tłuczkami (zwanymi wówczas posokami) były latające kamienie, którym nadawano kształt piłek. Miały one jednak słabą stronę: silne uderzenie pałki mogło roztrzaskać je na drobne kawałki, tak że w efekcie gracze ścigani byli przez latający żwir. Na początki XVI wieku eksperymentowano już z metalowymi piłkami, jednak te ołowiane okazały się zbyt miękkie, po każdym uderzeniu zostawał ślad. Dziś tłuczki wykonane są z żelaza. Mają 10 cali średnicy. Tłuczki są tak zaczarowane, aby ścigały wszystkich graczy. Jeśli nie wpłynie się na ich lot, atakują najbliższego gracza. Dlatego zadanie pałkarzy jest odbijanie tłuczków jak najdalej od graczy swojej drużyny.
ZADANIE DOMOWE:
Narysuj wszystko o czym dzisiaj była mowa. Prace przyjmowane będą w formacie .bmp oraz .jpg . Czyli możecie: narysować je w paincie lub ręcznie a następnie zeskanować lub zrobić rysunkowi zdjęcie aparatem cyfrowym. Im ciekawszy rysunek (więcej pracy włożone) tym większa ilość punktów. Podkreślę, że za rysunki zrobione ręcznie będzie więcej punktów. |
|